Ratan (z Malajského rotan) je název pro zhruba 600 druhů palem z kmene Calameae. Ratan je domácí rostlina v tropických oblastech Afriky, Asie a Oceánie. I když patří mezi palmy, vypadá ratan spíše jako popínavý bambus. Vzdáleně připomíná vinnou révu. Některé druhy ratanu mají dokonce popínavé háčky, kterými se chytají větví ostatních stromů. Rostliny ratanu dorůstají až sta metrů. Tři čtvrtiny světové produkce ratanu je z Indonésie.
Ratan se používá na výrobu ratanového nábytku a košů. Ratan je možné barvit jako mnoho jiných druhů dřeva. Ratanový nábytek je k dispozici v mnoha barvách a provedení.
Díky své trvanlivosti a odolnosti proti lámání se ratan používá pro výrobu holí na bojové sporty a bojové umění. Také má zastoupení v malajské justici – ratanovými holemi se odsouzenému uděluje výprask (mokrým ratanovým prutem, který je pružnější a přes hýždě). Spolu s břízou a bambusem je také ratan často užíván na kliky dveří či paličky na bicí.
Ale nejen ratan jako paličky na bicí, nápravný nástroj nebo ratanový nábytek může posloužit lidem. V roce 2010 přišli italští vědci s myšlenkou vyrábět z ratanuumělé kosti. Malé kousky ratanu se spálí společně s vápníkem a uhlíkem. Pak se zbytky lisují v horké peci pod vysokým tlakem. Celý proces výroby kostí zratanu trvá deset dní. Ratanové kosti již byly vyzkoušeny u ovcí, kde nedošlo k odmítnutí organismem. S testováním u lidí se počítá v roce 2015.